Profesyonel E-Spor oyuncularından birebir koçluk alabileceğiniz bir platform, vatandaş olarak şikayetlerinizi paylaşıp kolektif bir bilinç oluşturabileceğiniz ve kurumların çözüm üretmesini sağlayabileceğiniz bir uygulama, pet şişe kullanımını azaltmayı hedefleyen bir proje…Tüm bu yenilikçi fikirler Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen ve öğrencilerdeki girişimci ruhu ve yaratıcı fikirleri ortaya çıkarmayı amaçlayan Pitching Day’de sunuldu ve desteklenmeye hak kazandı. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki girişimcilik kültürünün bir parçası olarak Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından düzenlenen Pitching Day ile öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi’nin güçlü ve geniş network ağından yararlanmaları ve fikirlerini geliştirmeleri için desteklenmeleri hedefleniyor.

Kasım ayında Güney Kampüs DreamBU kuluçka merkezinde gerçekleştirilen ve belli periyotlarla düzenlenecek olan Pitching Day’e katılan girişimci fikirlerden 4’ü seçildi ve bu fikirlerin Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından desteklenmelerine karar verildi.

Etkinliğin açılışında söz alan Girişimcilik Merkezi Müdürü ve Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Dr. Oğuzhan Aygören, üniversitede girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak için temel aldıkları dört temel felsefeden bahsetti. Bunları, düzeni sorgulamak, hatalardan ders çıkarmak, kendinden önce başkalarını düşünmek ve uzun vadeli bakışa sahip olmak olarak özetledi. Yapılan işlerin kalıcı olması için kültürün önemine değinen Dr. Aygören, Pitching Day etkinliği sayesinde girişimcilik kültürü ile tanışan kişilerin girişimcilik yolculuğunda ilerlemelerinde bu kültürü hayatlarına nasıl uygulayabileceklerini ve bu kültürün kendilerine nasıl bir katkı sunacağını anlattı.

Pitching Day etkinliğinin ardından bu projede Girişimcilik Merkezi Teknoloji Transfer Ofisinin girişimcilik ve kuluçka merkezi faaliyetlerini yürütülmesinde görev alan; DREAMBIGG programı yürütücülüğünü üstlenen Ünal Aslan ile Pitching Day etkinliğini konuştuk. Ayrıca etkinliğe katılarak sunum yapan ve desteklenmeye değer bulunan öğrencilerden de geliştirdikleri fikirleri dinledik.

Öncelikle Pitching Day nasıl ve hangi amaçla ortaya çıktı ?

Ünal Aslan: Pitching Day doğrudan Boğaziçi öğrencilerine yönelikti. Ancak bariyer koymadık ekosisteme ilgi duyan herkes dinleyici olarak katılabildi, fikri olan herkes gelip anlatabildi.

Pitching Day sonrası girişimciler hem çalışma alanına kavuşmuş oluyor hem ekiplerine nitelikli takım arkadaşları katma şansını yakalıyor hem de ihtiyaç duydukları nakit desteğe kavuşup sektördeki Boğaziçi mezunlarından destek almış oluyorlar.

Seçilen projeler hangi kriterlere göre değerlendirildi?

Ünal Aslan: Başvuru için bir sektör kısıtımız yoktu, ekipte bir Boğaziçili öğrencinin olması yeterliydi. Seçilen takımları da çalışma yaptıkları sektörden tecrübeli mentorlar ile çalışmalarını sağlayacağız. Ayrıca TTO’nun ortak projeler gerçekleştirdiği firmalar ve DreamBigg projesi kapsamında kurumlarla kurduğumuz iş birlikleri sayesinde girişimler danışmanlık desteği alabilecek ve bu kurumların müşterisi veya tedarikçisi olabilecekler. Girişimler eğer teknoloji ve yenilik odaklı bir iş fikrini hayata geçirmek istiyorlarsa 200.000 TL’lik hibe desteği sağlayan DREAMBIGG programına yönlendiriyor olacağız.

BRIGHT biraz daha soft skiller’in geliştirilmesine yönelik eğitim verecek. DREAMBIGG tarafındaki eğitimler ise 200.000 TL’lik desteğe giden yolda girişimcilerin ihtiyaç duyduğu niteliklerin geliştirilmesine yönelik olacak. Bu destek için başvurular hala devam ediyor. girisim.boun.edu.tr web sitesinde tüm program başvurularını bir araya getirdik.

Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte eğitimler düzenlenecek

 

Pitching Day’de finale kalan projeler

E-Playout

DestekVer

Smarttle

LimaTheStation

 

Fotoğraflar: Kenan Özcan ve BÜ Girişimcilik Merkezi

Share this Project

Leave a Comment